Uporaba (izvedba, vrednotenje in razlaganje rezultatov) je zaradi strokovnih zahtev omejena na univerzitetne diplomirane psihologe (kategorija C: potrebno dodatno usposabljanje).
Center za psihodiagnostična sredstva dobavlja psihodiagnostična sredstva samo osebam, ki so usposobljene za njihovo uporabo. Pred prvim naročilom v določeni organizaciji vas prosimo, da izpolnite izjavo. Dobite jo tukaj.
Avtor WAIS-IVSI (orig. Wechsler Adult Intelligence Scale – Forth Edition) je David Wechsler. Vodja slovenske priredbe je bila Dušica Boben, za statistične izračune je poskrbel David Gosar. Priročnika je prevedel Darko Kovačič. Prevode podtestov so strokovno pregledali: Špela Hvalec, Marjetka Mrak, Rok Podkrajšek (vodja), Janez Rojšek, Sanja Temnik, Tina Zadravec. Pri pilotni študiji in standardizaciji je sodelovalo več kot 90 psihologov. Priročnika sta strokovno pregledala Maja Zupančič in Norbert Jaušovec. WAIS-IVSI je izšel leta 2016.
Kategorija: Univ. dipl. psihologi in mag. psihologije z opravljenim dodatnim usposabljanjem – C.
Starost: Za mladostnike od 16. leta dalje in odrasle do 85. leta.
Trajanje: Trajanje izvedbe je odvisno od različnih dejavnikov (npr. raven sposobnosti oziroma posebne potrebe testiranca, njegov stil reševanja, izkušnje psihologa in stil izvajanja, čas, ki je potreben za vzdrževanje stika, odmori). Za 10 glavnih podtestov so potrebovale osebe iz splošne populacije v povprečju 100 minut, prav tako intelektualno nadarjeni posamezniki, osebe z intelektualnim primanjkljajem pa v povprečju 59 minut. Trajanje vrednotenja je odvisno od izkušenosti psihologa in namena testiranja.
Zanesljivost: Cronbachovi alpha koeficienti notranje skladnosti (slovenski vzorec, N = 658) so za podteste od 0,78 do 0,91 ter za sestavljene rezultate od 0,90 (Hitrost obdelave) do 0,95 (Besedno razumevanje). Cronbachov alfa za Celotni IQ je 0,98.
Veljavnost: V priročniku je povzetih več raziskav o vsebinski veljavnosti, notranji strukturi, povezavah z drugimi spremenljivkami kot so drugi testi in posebne skupine oseb (npr. intelektualno nadarjene osebe, osebe z lažjo ali zmerno stopnjo manjše intelektualne zmožnosti, učnimi težavami, nezgodno možgansko poškodbo, motnjo avtističnega spektra, veliko depresijo, motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo …). Na slovenskem vzorcu je predstavljena faktorska struktura (konfirmativna in eksplorativna).
Norme: IQ točke in percentilni rangi za pet sestavljenih rezultatov: Besedno razumevanje, Zaznavna organizacija, Delovni spomin, Hitrost obdelave ter Celotni IQ.
Cenik psihodiagnostičnih sredstev, knjig
Izjava za uporabnika
E-izvajanje testov: TESTrešuj
Kodeks poklicne etike psihologov
Mednarodne smernice za uporabo testov
Center za psihodiagnostična sredstva, d.o.o.